E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:18

Lajmet

Hospitalizohet njëra anëtare e Pussy Riot

Nadezhda Tolokonnikova - djathtasNadezhda Tolokonnikova - djathtas
x
Nadezhda Tolokonnikova - djathtas
Nadezhda Tolokonnikova - djathtas
Nadezhda Tolokonnikova, anëtarja e burgosur e grupit rus “Pussy Riot” është transferuar në spitalin e burgut.

Anëtarja tjetër e grupit, Yekaterina Samutsevich, i ka thënë kanalit kabllor Dozhd se Tolokonnikova ka vuajtur nga dhimbjet e kokës dhe lodhja për disa muaj.

Samutsevich ka thënë se problemet shëndetësore janë rezultat i punës së tepërt në burg.

Ndërkaq, zëdhënsi i Shërbimit Federal të Burgjeve në Rusi e ka përshkruar gjendjen e Tolokonnikovës si “asgjë serioze”.

Tri anëtaret e grupt “Pussy Riot”, Tolokonnikova, Samutsevich dhe Maria Alyokhina janë arrestuar në shkurt të vitit 2012 për një performancë kundër presidentit Vladimir Putin në katedralen më të madhe të Moskës.

Të tria ato janë dënuar për “huliganizëm të motivuar nga urrejtja fetare”.

Alyokhina dhe Tolokonnikova janë duke vuajtur dënimin prej dy vjetësh burgim, ndërsa Samutsevich është liruar me kusht.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.