E dielë, maj 24, 2015 Kosova 05:02

Lajmet

Hagel “sulmohet” nga ish-kolegët republikanë

Senatori Chuck HagelSenatori Chuck Hagel
x
Senatori Chuck Hagel
Senatori Chuck Hagel
I nominuari i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, për sekretar të mbrojtjes është përballur me sulme intensive gjatë seancës tetëorëshe të konfirmimit.

Shumë prej pyetjeve të vështira për senatorin Chuck Hagel në Komitetin për Shërbime të Armatosura kanë ardhur nga ish-kolegët e tij republikanë.

Senatori John McCain ka shprehur zemërimin e tij me Hagelin, për shkak se ka refuzuar të thotë se ka pasur të drejtë ose jo kur ka kundërshtuar rritjen e trupave amerikane në Irak, në vitin 2007.

Në fjalën e hapjes, Hagel ka thënë se do që t’i mbajë forcat e armatosura amerikane më të fuqishmet në botë dhe se mbështet përdorimin e forcës ushtarake për të ruajtur interesat e vendit.

Hagel pritet të konfirmohet në postin e sekretarit të mbrojtjes, me gjithë seancën e zhurmshme të konfirmimit.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.