E dielë, maj 24, 2015 Kosova 09:07

Lajmet

Jahjaga e Nikolliq takohen më 6 shkurt?!

Jahjaga dhe NikolliqJahjaga dhe Nikolliq
x
Jahjaga dhe Nikolliq
Jahjaga dhe Nikolliq
Presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Atifete Jahjaga dhe Tomisllav Nikolliq, do të takohen më 6 shkurt në Bruksel, raporton agjencia serbe e lajmeve Beta, duke u thirrur në burimet e saj brenda Bashkimit Evropian.

Po sipas saj, takimi do të zhvillohet nën praninë e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Catherine Ashton, ndërsa në krye të agjendës do të jetë normalizimi i marrëdhënieve Prishtinë-Beograd.

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kohë më parë, ka deklaruar se është e gatshme të takohet me këdo, përfshirë edhe homologun serb, për interesa të Republikës së Kosovës.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.