E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:23

Lajmet

Vazhdojnë protestat e sunitëve në Irak

Irak - pjesëtar të komuniteti suni duke u lutur gjatë protestës së tyre kundër qeverisë së venditIrak - pjesëtar të komuniteti suni duke u lutur gjatë protestës së tyre kundër qeverisë së vendit
x
Irak - pjesëtar të komuniteti suni duke u lutur gjatë protestës së tyre kundër qeverisë së vendit
Irak - pjesëtar të komuniteti suni duke u lutur gjatë protestës së tyre kundër qeverisë së vendit
Dhjetëra mijëra myslimanë sunitë u mblodhën në Irak për të shfaqur një tjetër pakënaqësi ndaj qeverisë së udhëhequr nga shiitët.

Protestat e së premtes u zhvilluan në Falluxha dhe Ramadi, duke bllokuar një autostradë të madhe në Irakun perëndimor.

Javën e kaluar, pesë protestues dhe dy ushtarë u vranë në përleshjet në Falluxha. Demonstratat në javët e fundit, kanë përfshirë vendet e Irakut me shumicë sunnit.

Protestuesit thonë se qeveria e kryeministrit shiit Nuri al-Maliki e keqtrajton pakicën myslimane suni të vendit. Ata janë duke bërë thirrje për lirimin e të burgosurve dhe reformën e legjislacionit antiterror.

Në një koncension ndaj protestuesve, al-Maliki ka liruar qindra të burgosur. Një grup i lidhur me Al-Kaida-n në shtetin Islamik të Irakut, u ka bërë thirrje myslimanëve sunitë për të marrë armët për të rivendosur “dinjitetin dhe lirinë”.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.