E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 18:26

Lajmet

Rusi: Raketa u përplas në Paqësor pas lansimit të dështuar

Pamje nga një lasim i mëparshëm i raketave rusePamje nga një lasim i mëparshëm i raketave ruse
x
Pamje nga një lasim i mëparshëm i raketave ruse
Pamje nga një lasim i mëparshëm i raketave ruse
Agjencitë ruse të lajmeve raportojnë se një raketë e Rusisë, që transportonte satelit të komunikimeve, ka pësuar probleme të motorit dhe është përplasur në Paqësor, pak kohë pas lansimit, ditën e premte.

Lansimi i pasuksesshëm i satelitit Intelsat-27, është një nga disa pengesat e programit kozmik të Rusisë, gjatë viteve të fundit, përfshirë edhe lasnimin e dështuar të satelitëve dhe misionin e pasuksesshëm për studimin e Marsit.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.