E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 06:14

Lajmet

Mbi 8 të vdekur nga një aksident në SHBA

U.S. -- Electoral map of USA election 2012U.S. -- Electoral map of USA election 2012
x
U.S. -- Electoral map of USA election 2012
U.S. -- Electoral map of USA election 2012
Shërbimi policorë për patrollim në autostrada në Kaliforni (SHBA) ka thënë se mbi 8 persona janë vrarë pasi që një autobus është ishte akisdentuar në një rrugë malore gjatë udhëtimit për në Meksikë.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 6 e gjysmë të dielën në një largësi prej 130 kilometra nga Los Angelos-i kur një autobus kishte dal jashtë kontrollit dhe kishte goditur një vetur dhe më pasë kishte goditur dhe automjete të tjera.

Një zyrtar i lartë policorë, ka bërë të ditur se reth 38 persona janë dërguar në spital, por hetuesit nuk kanë arritur të gjejnë listen në të cilën paraqitet numri i udhëtarëve.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.