E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:33

Lajmet

Shpërthim në Mitrovicë, lëndohen dy fëmijë

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Policia e Kosovës ka njoftuar për një shpërthim që ka ndodhur në orët e para të mbrëmjes së sotme, në lagjen afër urës qendrore mbi lumin Ibër, që ndryshe njihet si Mëhalla e Boshnjakëve.

Mjeti shpërthyes mësohet se është hedhur në shtëpinë e familjes Vucetiq, duke lënduar kështu dy fëmijë.

Fëmijët gjenden në qendrën shëndetësore në veri të Mitrovicës, kurse policia ende nuk e ka marrë raportin mjekësor. 

Besim Hoti, zëdhënës i Policisë së Kosovës në Mitrovicë, ka bërë të ditur se motivet e këtij shpërthimi nuk dihen ende dhe se pjesëtarët e policisë janë në vendin e ngjarjes.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.