E dielë, maj 24, 2015 Kosova 07:02

Lajmet

India e shqetësuar nga ndikimi kinez

Flamuj indianëFlamuj indianë
x
Flamuj indianë
Flamuj indianë
India ka shprehur frikën mbi vendimin e Pakistanit që t’ia dorëzojë për menazhim Kinës një port strategjik të Detit Arab.

Duke folur para gazetarëve, ministri indian i Mbrojtjes A.K. Anthony tha se vendimi për dorëzimin e portit Gëadar te një kompani shtetërore kineze javën e kaluar ishte “një çështje shqetësuese”.

Pekini ka investuar më shumë se 100 milionë dollarë në zhvillimin e porteve në det të thellë, afër portit në ngushticën e Hormuzit, një korsi kryesore globale e anijeve të naftës.

Pavarësisht ngrohjes së marrëdhënieve tregtare, Pekini dhe Nju Delhi konsiderohen rivalë tradicionalë.

India është e shqetësuar për rritjen e ndikimit kinez në Azinë Jugore. Islamabadi është një aleat kryesor i Kinës dhe rival tradicional i Indisë.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.