E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 09:15

Lajmet

Rrëzohet një helikopter i NATO-s në Afganistan

AfganistanAfganistan
x
Afganistan
Afganistan
Forca e NATO-s në Afganistan ka bërë të ditur se një nga helikopterët e saj është rrëzuar në lindje të këtij vendi, porse nuk bëhet fjalë për viktima.

Deklarata bën të ditur se kanë nisur hetimet për të përcaktuar shkakun e aksidentit, por nuk jep detaje të tjera.

Agjencia AFP, duke cituar një zyrtar të NATO-s, thotë se në bazë të raporteve fillestare, nuk duket se ka pasur aktivitete armiqësore në momentin e rrëzimit.

Një zëdhënës i talibanëve i ka thënë po ashtu AFP-së se helikopteri është hedhur poshtë nga një raketë e tyre në provincën Kapisa.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.