E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 09:16

Lajmet

Shtyhet votimi i Hagel-it

Ish senatori Chuck HagelIsh senatori Chuck Hagel
x
Ish senatori Chuck Hagel
Ish senatori Chuck Hagel
Një komitet i Senatit amerikan ka shtyrë votimin e konfirmimit për kandidatin e presidentit Barak Obama për sekretar të mbrojtjes.

Komiteti i Senatit për Shërbime të Amrëve, ishte pro votimit mbi emërimin Chuck Hagel-it për këtë javë, por 25 senatorë republikanë bllokuan votimin dhe kërkuan nga Hagel të japë më shumë detaje personale financiare.

Ligjëvënësit dëshiruan që Hagel të shpjegojë më shumë se kush i financion fjalimet private të tijë, pasi që ai nuk ka asnjë lidhje me donatorë të jashtëm.

Hagel ka premtuar se do të japë dorëheqje nga çdo organizatë e cila do të mund të përbënte konflikt interesi.

Ndërkohë, Kryesuesi i Komitetit Carl Levin, tha se shpreson që sa më shpejtë të ri-caktohet data për votim.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.