E premte, maj 22, 2015 Kosova 21:07

Lajmet

Tiranë: Gjykata i akuzon SHBA-të për ndërhyrje në proces

Pamje e TiranësPamje e Tiranës
x
Pamje e Tiranës
Pamje e Tiranës
Një gjykatë në Tiranë i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për “ndërhyrje” në procesin e dy oficerëve të lartë të policisë, që janë liruar këtë javë, nga akuzat për vrasje të katër protestuesve anti-qeveri, në vitin 2011.

Paneli prej tre gjyqtarëve i ka liruar dje të dyshuarit, pas shqyrtimit të provave të mbledhura me ndihmën e ekspertëve mjekoligjorë të Shteteve të Bashkuara.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, dje nëpërmjet një kumtese, theksoi se “për fat të keq, vendimi e ka shkatërruar besimin në aftësinë dhe gatishmërinë e sistemit shqiptar të drejtësisë për të sjellur drejtësi në mënyrë të paanshme dhe transparente”.

Në deklaratën e sotme, gjyqtarët e kanë akuzuar Ambasadën Amerikane në Tiranë për “paragjykim të procesit korrekt, juridik dhe të paanshëm”.

Ambasadori amerikan në Shqipëri, Alexander Arvizu, ka reaguar sot duke thënë se “akuza është thjeshtë pa bazë” dhe shtoi se involvimi amerikan në këtë rast është bërë me kërkesën e autoriteteve të Shqipërisë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.