E premte, maj 22, 2015 Kosova 18:03

Lajmet

Vdes personi që shpiku "diplomacinë e ping-pongut"

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Kampioni i trefishtë i ping-pongut dhe ish-ministri kinez i Sportit, Zhuang Zedong ka vdekur në moshën 73 vjeçare.

Zhuang i dhuroi një pikturë lojtarit amerikan të ping-pongut, Glen Coëan në vitin 1971, duke nxitur një ngrohje të marrëdhënieve amerikano-kineze, që çuan në frazën e “diplomacisë së ping-pongut.”

Cowan humbi autobusin e ekipit të tij për në kampionatin botëror në Nagoya të Japonisë dhe iu mundësua udhëtimi me autobusin e ekipit kinez.

Pavarësisht paralajmërimeve që të mos iu afrohen lojtarëve amerikanë, Zhuang ia dhuroi pikturën Coëan-it, për të shënuar “miqësinë e popullit kinez me popullin amerikan”.

Udhëheqësi komunist Mao Zedong dëgjoi për ‘incidentin’ dhe e ftoi ekipin amerikan për të konkurruar në Kinë.

Vetëm një vit më vonë, presidenti amerikan Richard Nixon u bë presidenti i parë amerikan që e vizitoi Kinën komuniste.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.