E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Lavrov mbron ligjin për ndalimin e adoptimit

Ministri i Jashtëm rus, Sergei LavrovMinistri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov
x
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov mbrojti të dielën legjislacionin e miratuar së fundmi, që i ndalon shtetasit amerikanë të adoptojnë fëmiëjt rusë.

Në një intervistë të transmetuar në Lindjen e Largët ruse, Lavrov tha se ligji ishte një reagim ndaj raporteve të “shumta” se fëmiëjt e adoptuar rusë ishin vrarë ose keqtrajtuar.

“Shtetet e Bashkuara janë vendi i vetëm nga i cili kemi marrë raporte vërtet alarmante se si familjet po i trajtonin fëmijët tanë”, tha Lavrov.

“Unë e përdor fjalën 'shumë' qëllimisht.”

Ai tha se numri i rasteve të abuzimit, është shumë më i madh se sa që mendohet, sepse sipas tij, prindërit adoptues ndryshojnë emrat e fëmijëve rusë, duke e bërë të pamundur për Moskësm që t’i përndjekë ata.

Ai gjithashtu tha se Rusia “duhet” të miratojë ndalimin e birësimit si përgjigje ndaj një ligji amerikan që imponon sanksione ndaj zyrtarëve rusë të dyshuar se janë të përfshirë në abuzimet me të drejtat e njeriut.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.