E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:23

Lajmet

Rusia i dërgon armë ushtrisë së Malit

MaliMali
x
Mali
Mali
Rusia ka furnizuar me armë Qeverinë e Malit.

Kreu i Agjencisë Eksportuese të Armëve “Rosobornexport”, Anatoly Isaikin, ka thënë se deri më tash janë dërguar disa armë të lehta, ndërsa po vazhdojnë bisedimet për dërgimin e një sasie tjetër.

Në javët e fundit, forcat ndërkombëtare të udhëhequra nga Franca kanë dëbuar kryengritësit e Al Kaidës, të cilët kanë pushtuar pjesën veriore të Malit.

Kombet e Bashkuara kanë thënë sot se po punojnë për një “strategji rajonale” për rajonin e Sahelit.

Një përzierje e rrezikshme e ekstremizmit islamik dhe bandave kriminale thuhet se është duke nxitur trazira në këtë hapësirë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.