E hënë, maj 25, 2015 Kosova 01:16

Lajmet

Serbia - “unitet absolut” për bisedimet

BeogradBeograd
x
Beograd
Beograd
Në takimin e autoriteteve më të larta të Serbisë është theksuar “uniteti absolut” për vazhdimin e bisedimeve me Kosovën, ka njoftuar këshilltari për politikë të jashtme i presidentit serb, Marko Gjuriq.

“Në këto bisedime, Serbia hyn me besim dhe qëllim të qartë. Qëllimi është krijimi i bashkësisë së komunave”, ka thënë Gjuriq, transmetojnë mediat serbe.

Takimi në fjalë i paraprin raundit të ardhshëm të bisedimeve midis kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, i cili do të mbahet më 19 shkurt në Bruksel.

Serbia këmbëngul në platformën e saj për Kosovën, e cila parasheh status të autonomisë për komunat me shumicë serbe në veri.

Prishtina zyrtare ka kundërshtuar fuqishëm këtë dokument.

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.