E hënë, maj 25, 2015 Kosova 15:27

Lajmet

Ashton kërkon lirimin e reformistëve iranian

Foto arkivFoto arkiv
x
Foto arkiv
Foto arkiv
Shefja për Politikë të Jashtme e BE-së, Catherine Ashton, u ka bërë thirrje autoriteteve të Iranit që të lirojnë dy figurat e shquara të opozitës, Mir Hosein Musavi dhe Mehdi Karubi, nga arresti shtëpiak.

Në një deklaratë të lëshuar gjatë së mërkurës, Ashton ka thënë se është “shumë e shqetësuar” me faktin se, dy vjet pas ndalimit të tyre Karubi, Musavi si edhe gruaja e Musavit, Zahra Rahnavard, vazhdojnë të jenë nën arrest shtëpiak.

Ashton u ka bërë thirrje “autoriteteve të Republikës Islamike të Iranit, që t'u japë atyre të drejtën për lirinë e lëvizjes”.

Musavi dhe bashkëveprimtari i tij reformist, Karubi, kanë qenë kandidatë presidencialë në zgjedhjet e qershorit 2009, të cilat i dhanë presidentit Mahmud Ahmadinexhad një mandat të dytë në këtë detyrë.

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.