E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:11

Lajmet

Pakistan: Tetëmbëdhjetë njerëz të vrarë nga sulme vetëvrasëse

Foto nga vendi ku ndodhi njëri nga sulmetFoto nga vendi ku ndodhi njëri nga sulmet
x
Foto nga vendi ku ndodhi njëri nga sulmet
Foto nga vendi ku ndodhi njëri nga sulmet
Tre sulme në veriperëndim të Pakistanit gjatë ditës së enjte, kanë lënë të vdekur të paktën 18 persona dhe shumë të lënduar.

Një sulmues vetëvrasës ka vrarë gjashtë dhe lënduar 8 njerëz në qarkun Hangu të provincës Khyber Pakhtunkhwa. Zyrtarë kanë bërë të ditur se, sulmuesit kanë pasur në shënjestër një pikë-kontroll policor. 

Në një tjetër sulm tjetër janë vrarë shtatë anëtarë të milicisë pro-qeveritare në afërsi të rajonit fisnor Orakzai. Zyrtarë kanë njoftuar se bomba ka shpërthyer afër një automjeti të milicisë në fshatin Hassanzo.

Në sulmin e tretë, të paktën 3 sulmues vetëvrasës kanë sulmuar një stacion policor në qytetin Banny, ku kanë plagosur një zyrtar policor. Shefi i Policisë së Bannu-s, Nisar Tanoli ka thënë për Associated Press se, tre sulmues vetëvrasës kanë detonuar eksplozivin e tyre, ndërsa policia i ka qëlluar për vdekje dy sulmues të tjerë.

Zëdhënësi i talebanëve të Pakistanit, Ehsanullah Ehsan, ka pranuar përgjegjësinë për sulmin.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.