E premte, maj 22, 2015 Kosova 16:33

Lajmet

Të paktën 28 persona janë vrarë nga disa shpërthime në Bagdad

Foto ilustrueseFoto ilustruese
x
Foto ilustruese
Foto ilustruese
Nga një seri shpërthimesh me bomba në disa zona të banuara më shiit në Bagdad, janë vrarë të paktën 28 njerëz dhe janë lënduar 100 të tjerë. Shpërthimet kanë ndodhur në lagjet Sader Siti, Habibia, Kahir dhe në zona tjera të kryeqytetit.

Ministria e Naftës në të njejtën kohë ka bërë të ditur se një shpërthim i një bombe ka dekativizuar një tubacion që mbante derivate të naftës nga rafineria më e madhe vendit në Beiji që gjendet në një provincë veriore. Nuk është raportuar për të lënduar nga ky shpërthim.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.