E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:53

Lajmet

Nigeri: Një grup islamist pranon se ka kidnapuar 7 të huaj

Foto ilustrueseFoto ilustruese
x
Foto ilustruese
Foto ilustruese
Një grup islamist ka pranuar përgjegjësinë për kidnapimin e shtatë qytetarëve të huaj në Nigeri. Grupi i vetë-quajtur Ansaru, me anë të një deklarate të dërguar me postë elektronike kanë thënë se janë duke i mbajtur “shtatë persona, përfshirë disa libanezë dhe homologët e tyre evropianë të cilët punojnë në Setraco”.

Militantët e Ansaru, gjatë të shtunës kanë sulmuar një kantier ndërtimi në veri të Nigerisë të cilin operon kompania libaneze Setraco.

Raportohet se militantët kanë vrarë një roje të sigurisë, pastaj janë futur në brendësi të kompanisë libaneze.

Në mesin e pengjeve, besohet se gjenden një birtanik, një grek, një italian dhe disa shtetas libanez.

Në deklaratën e Ansaru thuhet se sulmi dhe rrëmbimi ishte hakmarrje kundër vendeve evropiane për "shkeljet dhe mizoritë e kryera në fenë e Allahut" në vende të tilla si Afganistani dhe Mali.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.