E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:19

Lajmet

Thaçi takon Ashtonin

Ashton & Thaçi - foto arkiviAshton & Thaçi - foto arkivi
x
Ashton & Thaçi - foto arkivi
Ashton & Thaçi - foto arkivi
Në Bruksel ka nisur takimi i kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe i shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Paraprakisht, kryediplomatja evropiane ka takuar kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq.

Takimet i paraprijnë raundit të pestë të bisedimeve direkte Thaçi-Daçiq, nën praninë edhe të baroneshës Ashton, i cili zhvillohet sot dhe nesër në Bruksel.

Çështja e veriut të Kosovës pritet të dominojë këtë raund.

Lexoni edhe këtu.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.