E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:19

Lajmet

Suedezi premton karikatura tjera të profetit Muhamed

Lars Vilks Lars Vilks
x
Lars Vilks
Lars Vilks
Një artist suedez që ka marrë kërcënime me vdekje, pasi që kishte pikturuar profetin islamik Muhamed si një qen, tha të mërkurën se do të paraqesë karikatura të reja të profetit në një ekspozitë në fund të këtij viti në Malmë, qytet ku banojnë numër i madh emigrantësh.

“Është e rëndësishme që të vazhdoj, sepse nëse tërhiqesh për shkak të kërcënimeve, nënkupton se i ke braktisur parimet demokratike”, ka thënë  Lars Vilks.

Artisti është përballë më një numër kërcënimesh me vdekje që nga viazatimi i profetit islamik në vitin 2007, karikaturë e cila ishte publikuar në një të përditshme suedeze rajonale Nerikes Allehanda, e cila ilustronte një editorial mbi lirinë e shprehjes.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.