E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 04:43

Lajmet

NATO s’merr vendim për forcat afgane

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
x
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka thënë se nuk është marrë asnjë vendim për madhësinë e forcës së sigurisë afgane, pas tërheqjes së aleancës më 2014.

Raportet e mediave kanë thënë se zyrtarët e NATO-s janë duke shqyrtuar planet për të ndihmuar Afganistanin që të mbajë një forcë prej rreth 350,000 trupash, deri së paku në vitin 2018.

Një hap i tillë do t’iu kushtonte vendeve anëtare të aleancës miliarda dollarë më shumë.

Rasmussen, duke folur në fund të takimit dyditor të ministrave të NATO-s në Bruksel, ka thënë se nuk është bërë ndonjë kërkesë e re për financimin e forcave afgane.

Lexoni edhe këtë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.