E martë, janar 27, 2015 Kosova 11:22

Lajmet

Benedicti mban fjalimin e fundit

Papa Benedicti XVIPapa Benedicti XVI
x
Papa Benedicti XVI
Papa Benedicti XVI
Turmat e njerëzve kanë nisur të mblidhen në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, për të dëgjuar fjalimin e fundit javor të Papa Benedictit XVI, i cili nesër jep dorëheqje nga posti.

Fjalimin pritet ta ndjekin rreth 200,000 besimtarë dhe pritet të nisë rreth orës 9:30.

Benedicti ka bërë të ditur disa javë më parë se më 28 shkurt do të heqë dorë nga detyrat e Papatit.

Ai është papa i parë që jep dorëheqje në gati 600 vjet.

VOX

Prishtina

Pritjet e të rinjve për vitin 2015

Në rubrikën tonë të përjavshme VOX, të Radios Evropa e Lirë, kemi marrë mendimet e të rinjve, rreth asaj se çka ata presin nga viti 2015