E dielë, maj 24, 2015 Kosova 13:09

Lajmet

Bisedimet për Iranin vazhdojnë në prill

Almati, 27 shkurt 2013.Almati, 27 shkurt 2013.
x
Almati, 27 shkurt 2013.
Almati, 27 shkurt 2013.
Në Almati të Kazakistanit kanë përfunduar bisedimet ndërmjet Iranit dhe fuqive botërore, në lidhje me aktivitetin bërthamor të Republikës Islamike.

Përfaqësues të Iranit kanë thënë se bisedimet kanë qenë një “hap pozitiv” dhe se do të vazhdojnë me raunde të reja.

Kreu i ekipit negociator të Iranit, Saeed Jalili, ka thënë se bisedimet në nivel ekspertësh do të mbahen në Stamboll më 18 mars, për t’u pasuar me raundin e negociatave politike më 5 dhe 6 prill në Almati.

Jalili ka thënë se Teherani është i hapur për bashkëpunim me komunitetin ndërkombëtar, në lidhje me pasurimin e uraniumit në 20 për qind.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, është cituar të ketë thënë se gjashtë fuqitë botërore – Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Rusia, Kina dhe Gjermania, kanë ofruar lehtësimin e sanksioneve ndaj Iranit, nëse ky i fundit ndalon pasurimin e uraniumit në uzinën Fordov.

Perëndimi druan se aktiviteti bërthamor i Iranit ka për qëllim krijimin e armës atomike, por Teherani zyrtar hedh poshtë akuzat.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.