E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:54

Lajmet

Kerry takon liderët francezë

Paris, 27 shkurt 2013.Paris, 27 shkurt 2013.
x
Paris, 27 shkurt 2013.
Paris, 27 shkurt 2013.
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, diskuton sot në Paris krizat në Siri dhe Mali.

Kerry takon presidentin e Francës, Francois Hollande, dhe ministrin e Jashtëm, Laurent Fabius.

Të martën, kryediplomati amerikan ka qenë në Berlin, për bisedime me zyrtarët gjermanë.

Ai po ashtu ka takuar për herë të parë ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, dhe kanë kaluar më shumë se një orë duke folur për Sirinë.

Dikustimet e Kerryt për konfliktin në Siri ndodhin në prag të takimit të së enjtes në Romë të "Miqve të Sirisë" me opozitën siriane.

Takimi në Romë ka për qëllim të gjejë zgjidhje për krizën dyvjeçare midis rebelëve dhe forcave qeveritare.

Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 70,000 njerëz kanë humbur jetën në këtë konflikt.

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.