E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 01:40

Lajmet

Tërmet i fuqishëm në Rusi

IlustrimIlustrim
x
Ilustrim
Ilustrim
Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka bërë të ditur se një tërmet prej 6.9 shkallësh të Richterit ka goditur Gadishullin Kamçatka në Lindjen e Largët Ruse.

Mësohet se tërmeti ka ndodhur rreth 85 kilometra në juglindje të qytetit Ozernovskiy, në një thellësi prej 52 kilometrash.

Autoritetet ruse thonë se nuk ka ende raporte për viktima apo dëme materiale dhe as alarm për cunami.

Harku i formuar nga Gadishulli Kamçatka dhe Ishujt Kurile, midis Rusisë dhe Japonisë, është njëra nga zonat më aktive sizmike në botë.

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.