E enjte, prill 24, 2014 Kosova 11:24
 • Kuvendi i Kosovës

  Kuvendi miraton themelimin e Gjykatës Speciale

  Kuvendi ka miratuar themelimin e Gjykatës speciale për krimet e luftës. Vendimi për themelimin e Gjykatës, u cilësua si i vështirë, por u arsyetua me vazhdimin e bashkëpunimit me faktorin ndërkombëtar.

 • Ilustrim

  Kreditë e shtrenjta, kursimet e lira

  Për dallim nga normat e larta të kredive në bankat komerciale në Kosovë, kamatat e interesit për kursime janë shumë të ulëta, thonë ekspertë të kësaj fushe.

 • Ilustrim

  NYT: Turqia ishte e paaftë, jo djall, në Siri

  Ashtu sikurse “agjenda e lirisë” idealiste e George Bushit, u shkatërrua kur okupimi i tij i Irakut e prodhoi një vend të përgjakshëm e të ndarë, agjenda e lirisë e kryeministrit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka ngecur në cekëtinë në Siri, shkruan New York Times.


Royce Rusisë: Zbatoje marrëveshjen


Multimedia

Your JavaScript is turned off or you have an old version of Adobe's Flash Player. Get the latest Flash player.
i
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
 • Një punonjës i shtëpisë së ankandeve "Christie's" në Londër mban përmbledhjen e parë të botuar të dramave të Shakespeare-t. Ajo është konsideruar si një nga librat më të rëndësishëm në literaturën angleze. 
 • Aktorët vallëzojnë gjatë shfaqjes në persisht të komedisë së Shakespeare-t "Mundimet e kota të dashurisë", në Kabul, më 2005.
 • Afganët duke shikuar komedinë "Mundimet e kota të dashurisë", në rrënojat e pallatit mbretëror në Kabul. 
 • Aktorët iranianë në një skenë gjatë shfaqjes "Mbreti Lir", në teatrin e Teheranit, më 2005.
 • Një aktor irakian i grimosur sikurse personazhi që do të interpretojë, djalli, duket nga dritarja para shfaqjes së Shakespeare-t, "Othello", në Bagdad. 
 • Aktorët irakianë duke luajtur një skenë nga vepra e Shakespeare-t "Othello", Bagdad, 2003.
 • Aktorët me maska ​​duke luajtur një skenë nga "Ëndrra e një nate vere", në një stacion metroje në Athinë, Greqi, 2012.
 • Një tjetër shfaqje e komedisë "Ëndrra e një nate vere", luajtur nga aktorë jug-koreanë në Sidnei, Australi.
 • Aktorët nga Sudani Jugor pak para Festivalit Botëror për Shakespeare-n, në Juba në vitin 2012.
 • Aktorët luajnë rolet e dy të dashuruarve Romeo dhe Xhulieta, nga shfaqja me të njëjtin emër, gjatë një prove në Mumbai, më 2002. Në këtë shfaqje të dramës, rolet kryesore u luajtën nga një musliman në rolin e Romeos, dhe Xhulietën - një hindu.
 • Një shfaqje e "Hamletit" në Teatrin Kombëtar në Sarajevë, Bosnje-Hercegovinë, në vitin 2005. Drejtori zgjodhi për të përshkruar Hamletin si një princ mysliman.
 • Aktori suedez Rolf Degerlund mban një kafkë prej akulli gjatë shfaqjes së "Hamletit", në "Icehotel" në Jukkasjarvi, Suedia veriore.
 • Refugjatët sirianë kalojnë pranë "Tendës së Shakespeare-t", ku fëmijët po mbajnë provat e shfaqjes "Mbreti Lir", në kampin e refugjatëve Zaatari, në Jordani, mars 2014.
Fotogaleri

Fotogaleri William Shakespeare, 450 vjet pas

23 prilli shënon përvjetorin e 450-të, të lindjes së William Shakespeare, dramaturgut më të famshëm të britanik dhe njërit nga shkrimtarët më të njohur në mbarë botën.
Video

Video Lajmet nga REL / 22 prill

Përmbledhja e lajmeve nga shërbimet e Radios Evropa e Lirë nëpër botë e datës 22 prill.
Video

Video Një shëtitje me taksi nëpër Slovyansk

Një shofer taksie, i cili nuk deshi të identifikohej, bashkë me korrespondentin e Radios Evropa e Lirë bënë një shëtitje nëpër qytetin lindor të Ukrainës, Slovyansk, ku separatistë të armatosur vazhdojnë të barrikadojnë dhe të mbajnë të okupuara ndërtesat qeveritare. (Shërbimi rus i Radios Evropa e
Video

Video Biden në Ukrainë

Zëvendëspresidenti Joe Biden ka rritur në Ukrainë, më 21 prill, në një vizitë të nivelit të lartë, për të treguar angazhimin e SHBA-së në Ukrainë dhe të ofrojë një paketë të asistencës teknike. (Video: AP)
Video

Video Lajmet nga REL / 21 prill

Përmbledhja e lajmeve nga shërbimet e Radios Evropa e Lirë nëpër botë e datës 21 prill.
Fotogaleri

Fotogaleri Zbukurimi i vezëve për Pashkë

Pos riteve tjera që shënojnë festën e Pashkëve, sigurisht pjesa më atraktive duket të jetë ngjyrosja dhe zbukurimi i vezëve. Radio Evropa e Lirë sjell disa nga zbukurimet e vezëve për Pashkët, të realizuara nëpër vende të ndryshme të botës.
Video

Video Lajmet nga REL / 18 prill

Përmbledhja e lajmeve nga shërbimet e Radios Evropa e Lirë nëpër botë e datës 18 prill.
Video

Video Lajmet nga REL / 17 prill

Përmbledhja e lajmeve nga shërbimet e Radios Evropa e Lirë nëpër botë e datës 17 prill.
Video

Video Lajmet nga REL / 16 prill

Përmbledhja e lajmeve nga shërbimet e Radios Evropa e Lirë nëpër botë e datës 16 prill.
Video

Video Barrikada dhe makina të blinduara në Slovyansk

Banorët përshëndesin prapa barrikadave të bëra nga gomat përgjatë rrugës në Slovyansk, automjetet e blinduara që mbanin flamurin rus, derisa ato arritën në qytetin lindor të Ukrainës.

Rubrikat


Vetëmenaxhim

Kuvendi miraton themelimin e Gjykatës Speciale

Komenti i fundit

kshillusi: Deputetet ton jon shum te manget apo shum te varfer nga mendja,apo thon ...

Neni problematik i Ligjit për kontrollin e duhanit

Komenti i fundit

Bekimi: Duhani po pihet ne vende publike dhe s`ka kush me sanksionu.Une kisha propozu ...

Gjykata e posaçme, në Kuvend

Komenti i fundit

Anonim: Parlamenti i Kosoves apo Tempulli i Drejtesis eshte nje Tempull i mjerimit, te ...

Anketë

Arkiva

Merrni Pjesë...

Klikoni këtu për të shkarkuar informacionet që doni t'i ndani me ne!