E shtunë, nëntor 28, 2015 Kosova 23:03
 • Video Policia arreston 95 aktivistë të VV-së

  Autoritetet e rendit në Kosovë kanë arrestuar të shtunën pasdite ish kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke vënë në zbatim fletarrestin e lëshuar kundër tij, për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

 • Multimedia Tubim i qetë antiqeveritar në Prishtinë

  Tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë organizuar të shtunën, siç e kanë quajtur ato, manifestimin paqësor, me moton “Manifestojmë për Republikën”.

 • Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

  Tensionet Ankara-Moskë vazhdojnë të përshkallëzohen

  Turqia, të shtunën, i ka këshilluar shtetasit e saj që të shtyjnë udhëtimet për në Rusi. Tensionet pasojnë rrëzimin e një avioni luftarak rus nga forcat turke.
Multimedia

Fotogaleri Migrantët e Ishullit Ellis: 1902-1913

Për miliona migrantë, Ishulli Ellis ishte porta e hyrjes për në Shtetet e Bashkuara, vendi ku regjistroheshin më së shumti migrantët, nga viti 1892 deri në vitin 1954. Këto fotografi historike flasin për llojllojshmërinë e kulturave të këtyre migruesve. Fotografitë janë bërë nga Augustus Frederick Sherman, i cili atëbotë punonte si ofiqar. Ato nuk janë realizuar për qëllime zyrtare, zoti Sherman thjesht ishte magjepsur nga njerëzit me të cilët takohej çdo ditë të punës së tij.

Video Migrantët protestojnë në kufirin e Maqedonisë

Rreth 1,000 persona të cilësuar si migrantë ekonomikë nga autoritetet maqedonase në Shkup, kanë organizuar një protestë në kufirin e Greqisë dhe Maqedonisë. Protestat në zonën kufitare Gjevgjeli, vijnë pasi zyrtarët maqedonas kanë filluar të refuzojnë hyrjen e migrantëve të cilët nuk janë nga Siria.


Video lajme
JavaScript i juaj ësht^ i ndalur ose keni një version të vjetër të Adobe Flash Player. Merreni versionin e fundit.
Valë e migrantëve edhe në ditë të ftohtai
|| 0:00:00
...  
 
X
27.11.2015
Moti i ftohtë nuk e ka ndalë valën e migruesve të cilët po vazhdojnë të arrijnë në Serbi. Rreth 2 mijë vetë në ditë regjistrohen në qendrën e pranimit në Preshevë, pasi kalojnë kufirin me Maqedoninë. Numri është pak më i vogël me numrin e aytre që hynin në ditë gjatë sezonit të verës, por për këta njerëz një sfidë serioze tani paraqet moti i ftohtë. Të vegjlit janë posaçërisht viktima të motit. Vullnetarët të cilët punojnë me grupin humanitar Remar, ofrojnë supë të ngrotë dhe veshmbathje dimri për ata që kanë më shumë nevpjë. Shumica e këtyre migruesve, Serbinë e shfrytëzojnë vetëm si vend transitor. Me autobusë, ata synojnë të arrijnë deri te kufiri kroat ose ai slloven, me shpresën se do të arrijnë në fund në ndonjërin nga vendet më të zhvilluara të Evropës perëndimore.
Video

Video Valë e migrantëve edhe në ditë të ftohta

Moti i ftohtë nuk e ka ndalë valën e migruesve të cilët po vazhdojnë të arrijnë në Serbi. Rreth 2 mijë vetë në ditë regjistrohen në qendrën e pranimit në Preshevë, pasi kalojnë kufirin me Maqedoninë. Numri është pak më i vogël me numrin e aytre që hynin në ditë gjatë sezonit të verës.
Video

Video Tbilisi: Shfaqje kundër martesave të hershme të vajzave

Në kryeqytetin Tbilisi në Gjeorgji është shënuar Dita Ndërkombëtare e eliminimit të dhunës kundër femrave me një shfaqje afër ndërtesës së qeverisë. Kjo shfaqje e mbrëmshme, i përshkruante vajzat e shkollës, që largoheshin nga ambicjet e tyre me qëllim që të martoheshin.
Video

Video Të zhvendosurit në Pakistan protestojnë

Persona të zhvendosur nga rajoni fisnor i Vaziristanit Verior kanë protestuar në Peshauar kundër tërheqjes së ndihmave ushqimore nga autoritetet pakistaneze. Rreth një milion njerëz janë zhvendosur nga Vaziristani Verior si pasojë e një operacioni të gjerë ushtarak kundër talibanëve.
Video

Video Memorandume mirëkuptimi mes Pakistanit dhe Afganistanit

Pakistani dhe Afganistani nënshkruan disa memorandume mirëkuptimi në projektet e biznesit dhe të energjisë gjatë bisedimeve në Islamabad. Këto bisedime shënojnë takimin e 10-të, të një komisioni ekonomik dypalësh.
Video

Video Ukrainë: Përleshje për shkak të rrymës

Në rajonin Kherson të Ukrainës ka pasur përleshje, pasi aktivistët kanë synuar t’i pengojnë autoritetet në riparimin e largpërçuesve të rrymës elektrike që ishin dëmtuar. Këto shtylla ishin shkatërruar më 20 dhe 21 nëntor, duke shkaktuar shkëputjen e përçuesve të rrymës elektrike nga Ukraina.
Video

Video Stoltenberg në Beograd

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, është pritur nga Garda e Nderit në Beograd, ku ka takuar kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq. Stoltenberg ka njoftuar se Aleanca Veri-atlantike ka hequr kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë, të vendosura 16 vjet më parë.
Video

Video Sulm në një kompleks policor në Afganistan

Forcat afgane janë vënë në gatishmëri të lartë, pasi militantët kanë sulmuar një seli të policisë, në provincën Kandahar. Autoritetet kanë thënë se një sulmues vetëvrasës ka shpërthyer eksplozivët e tij, ndërsa katër militantë të tjerë kanë bërë përpjekje të hyjnë në kompleks.
Video

Video Përkujtohet gazetari i vrarë amerikan

Muzikë në konsullatën e Shteteve të Bashkuara në Peshauar të Pakistanit për të përkujtuar gazetarin e vrarë amerikan, Daniel Pearl. Pearl, korrespondent i gazetës Wall Street Journal, është gjetur i vrarë në Karaçi në vitin 2002, pasi është rrëmbyer.
Video

Video Moti i ftohtë s’i ndal migrantët

Në Serbi vazhdojnë të arrijnë refugjatë dhe migrantë nga Maqedonia fqinje. Pavarësisht motit të ftohtë, rreth 5,500 veta arrijnë çdo ditë. Në qendrën e pranimit Adashevci, në perëndim të Serbisë, njerëzit kanë marrë ujë dhe fjalë mbështetëse nga tre fitues të Çmimit Nobel për Paqe.
Video

Video Shkup: Nderim për viktimat e sulmit në Paris

Afër Ambasadës së Francës në Shkup, njerëzit kanë vendosur lule dhe qirinj për t’i nderuar viktimat e sulmit terrorist në Paris. Pasi u mbajt një minutë heshtje, njerëzit e tubuar ishin ftuar brenda ambasadës për ta nënshkruar Librin e ngushëllimeve.

Rubrikat

Anketë

Arkiva

Interaktive

Sa dini për Lojërat Olimpike Dimërore?

Komiteti Ndërkombëtar Olimpik ka zgjedhur Pekinin të jetë nikoqir i Lojërave Dimërore Olimpike të vitit 2022. Në kuizin tonë, sfidoni vetveten mbi njohuritë që keni për këtë ngjarje sportive...
Arkiva e kuizit