Si të dëgjoni

Radio Evropa e Lirë transmeton në 28 gjuhë. Shumica e programeve tona janë në dispozicion në frekuencat FM dhe në valë të mesme të stacioneve të radiove lokale në vendet ku ne transmetojmë. Nëse nuk mund t’i dëgjoni programet në internet, ju lutem lexoni dokumentin tonë për ndihmë teknike.


E mërkurë, nëntor 25, 2015 Kosova 03:08

Fotografitë e javës

Postuar më 10.11.2012


Fotografitë më karakteristike të javës që po lëmë pas.

1

Familja e një vajze 5-vjeçare afgane, që dyshohet se ishte përdhunuar nga një burrë 22-vjeçar shikojnë vajzën e shtrirë në një krevat spitali Mazar-e Sharif.

2

Një femër ruse, police e trafikut, e veshur si engjëll, flet një shofer në Kaliningrad, në Ditën Ndërkombëtare për të përkujtuar viktimat e trafikut të aksident, më 14 nëntor.

3

Udhëheqësja e opozitës Mianmar, Aung San Suu Kyi, hedh petale lulesh  memorialin e ministrit të parë të Indisë, Jawaharlal Nehru, në New Delhi.

4

Diamanti 76-karatësh pa ngjyrë  "Archduke Jozefi" u shit në një ankand në Gjenevë më 13 nëntor, për më shumë se 21.000.000 $ - një rekord në botë për çmimin e lartë.

5

Delegatët duartrokasin pas fjalimit të presidentit kinez, Hu Jintao, gjatë ceremonisë së mbylljes së Kongresit të Partisë Sallën e Madhe të Popullit, në Pekin.

6

Festa e Diwalit, ose festivali i dritave, është një nga festivalet më të mëdha hindu.

7

Tridhjetë e pesë çifte morën pjesë në një martesë masive, të sponsorizuar nga një kompani shtetërore, në Bishkek, Kirgistan.

8

Një femër qëndron mbi një ulëse në rrugët e përmbytura nga uji në Venecia, Itali.

9

Përmbytjet në Venecia, në Itali.

10

Pacientët hanë shujtën e tyre në një strehimore për shëndet mendor të Kryqit të KuqHerat, Afganistan.

11

Marshim historik veshur me uniforma ushtarake franceze të Luftës së Parë Botërore, gjatë ceremonive të Ditëve të armëpushimit Luftën e Parë Botërore, Francë.

12

Protestues anti-qeveritar në Bahrain.

13

Lasha Pataraya, 32-vjeçar, tërheq një kamion tetë tonësh me veshin e tij, Tbilisi, Gjeorgji.

14

Banja me verë në Tokio, Japoni.

15

Ushtria izraelite nisi një raketë  Rripin e Gazës.

16

Një burrë palestinez brenda shtëpisë së dëmtuar pas sulmeve ajrore izraelite në Gaza.

17

Murg fillestar budist  Bago, Burma.

18

Një vajzë 15-vjeçarpunon një qilim shtëpinë e saj në JowzjanAfganistan.

19

Një burrë ushqen një zog  kopshtin e Prado del Museo në Madrid.

20

Një njeri ultra-ortodoks hebre është parë përmes një dritare makineje të dëmtuar, pas tensioneve ndërmjet Gazës dhe Izraelit.

21

Oficerët doganorë në Kinë, konfiskuan më shumë se një ton dhëmbësh të papërpunuar të elefantëve me vlerë rreth 1.400.000 $ në tregun e fildishit kinez.

22

Festa në Zagreb për lirimin nga tribunali të ish-gjeneralëve kroatë, Ante Gotovina dhe Mladen Markaç nën akuzat për krime lufte.

23

Një mbledhës mbeturinash qëndron në mesthasëve në një depo mbeturinash, Kabul.