Si të dëgjoni

Radio Evropa e Lirë transmeton në 28 gjuhë. Shumica e programeve tona janë në dispozicion në frekuencat FM dhe në valë të mesme të stacioneve të radiove lokale në vendet ku ne transmetojmë. Nëse nuk mund t’i dëgjoni programet në internet, ju lutem lexoni dokumentin tonë për ndihmë teknike.


E mërkurë, nëntor 25, 2015 Kosova 05:13

Fotografitë e javës

Postuar më 09.12.2012


Fotografitë më karakteristike nga bota, të përzgjedhura nga Radio Evropa e Lirë për javën që po lëmë pas.

1

Foto në kuadër të një fushate për adoptimin e qenve në Zelandë të Re.

2

Një grua ushqen trumcakët në një park të mbuluar me borë në Minsk.

3

Ushtria gjermane në Afganistan.

4

Tren që qarkullon përmes një peizazhi dimri në Gjermani.

5

Një indian i besimit hindu lutet pranë lumit të ndotur Yamuna në Nju Delhi. Gjykata e Lartë e Indisë tha se të gjitha matjet tregojnë se uji është shumë i ndotur dhe u kërkoi autoriteteve ta trajtojnë problemin. 

6

Rrethuar me 12 struktura gjigande, 25-50 metra në lartësi, vizitorët e "Singapore's Supertrees", u magjepsën nga dritat dhe muzika. 

7

Njerëz të fotografuar në mesin e pemëve të rrëzuara nga tajfunit Bopha në Filipine.

8

Puna për instalimin e kabllove të energjisë para festivalit "Mela Kumbh" në Allahabad. Indi.

9

Një luftëtar rebel i plagosur qëndron në pjesën e prapme të një kamioni duke shkuar në spital, Aleppo.

10

Pulëbardhat në Stokholm.

11

Dy vajza luajnë në borë në breg të lumit Yenisei, ku temperatura e ajrit arriti minus 22 gradë Celsius, në qytetin siberian Krasnoyarsk.

12

Një burrë ecën në afërsi të ndërtesës Kongresit Kombëtar, projektuar nga arkitekti Oscar Niemeyer, i cili vdiq në moshën 104-vjeçare, në Rio de Zhaneiro.

13

Përgatitja e ëmbëlsirave tradicionale në Jalalabad.

14

Njq burrë në Siri, u jep ushqim maceve.

15

Një punonjës ferme kontrollon pjekurinë e çikoreve në Pretschen.

16

Një këlysh pande 18 javëshe, mezi rri në këmbë.

17

Një burrë afgan, me këmbë të amputuara, pret mjekun në Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit. 

18

Një qen Shepherd zviceran ushqen tigrat jetimë së bashku me këlyshët e vet, afër Detit të Zi.

19

Sirët kalojnë kufirin nga qyteti i Ras al-Ain në qytetin turk kufitar të Ceylanpinar.

20

Kërpudha të kultivuara në Bjellorusi.

21

Një shitës gjevrekësh në rrugë ecën mes protestuesve anti-qeveritar në sheshin Tahrir, Kajro.

22

Alpet franceze parë në agim nga Gjeneva nën retë e rënda.

23

Një shitës bylyzykësh në dyqanin e tij në Lahore, Pakistan.

24

Një kamp beduin është parë në mes të Jeruzalemit dhe Izraelit.

25

Princi William dhe dukesha Kate, duke dalë nga spitali ku ishte trajtuar dukesha nga simptomat e shtatzënisë.