Si të dëgjoni

Radio Evropa e Lirë transmeton në 28 gjuhë. Shumica e programeve tona janë në dispozicion në frekuencat FM dhe në valë të mesme të stacioneve të radiove lokale në vendet ku ne transmetojmë. Nëse nuk mund t’i dëgjoni programet në internet, ju lutem lexoni dokumentin tonë për ndihmë teknike.


E martë, nëntor 24, 2015 Kosova 23:09

Fotografitë e javës

Postuar më 02.02.2013


Trazirat në Kajro, Homsi gjithnjë e më shumë duket si një qytet fantazmë, atmosfera e bregdetit spanjoll, dhe majmuni që shkoi në hapësirë, janë vetëm disa nga imazhet që sjellin fotografët nga ngjarjet anembanë botës.

1

Katër luanë të bardhë dhe katër tigra të bardhë në një kopsht zoologjik në Gjermani.

2

Garë me saja në Gjermani.

3

 Protestat anti-qeveritare në Kajro, Egjipt.

4

 Një kopje e djegur e një dorëshkrimi të lashtë, në një muze në Timbuktu, Mali.

5

Kultivues perimesh në Xhalalabad, Afganistan.

6

Surfing në Getxo, Spanjë. 

7

 Hillary Clinton lë pozitën si Sekretare e Shtetit, Uashington, SHBA

8

 Një person i armatosur qëlloi  Hairikiana Paruyr, kandidat për president në Jerevan, Armeni.

9

 Pas rënies së urës 30 metra të lartë, u mbytën së paku pesë njerëz dhe u plagosën një duzinë në provincën e Henan, Kinë.

10

 Një monument gjigant për të rënët në Luftën e Dytë Botërore në betejën e Stalingradit, Volgograd, Rusi.

11

Pamje nga Homsi, Siri, 29 janar 2013.

12

Nisje e suksesshme e satelitëve në orbitë, Kore e Jugut.

13

Iran - Imazhet e transmetuara televizive të majmunit që, sipas zyrtarëve, fluturoi në hapësirë. 

14

 Aamna, 4 vjeç ruan delet në periferi të Peshavarit, Pakistan.

15

Mjegulla e dendur mbuloi Pekinin për disa ditë.

16

Trupat e militantëve islamikë të dyshuar, në fund të pusit. Organizata "Human Rights Watch" ka shprehur shqetësimin e saj mbi zhvillimet në Mali.

17

Protestë e shqiptarëve të Bujanovcit.