Si të dëgjoni

Radio Evropa e Lirë transmeton në 28 gjuhë. Shumica e programeve tona janë në dispozicion në frekuencat FM dhe në valë të mesme të stacioneve të radiove lokale në vendet ku ne transmetojmë. Nëse nuk mund t’i dëgjoni programet në internet, ju lutem lexoni dokumentin tonë për ndihmë teknike.


E dielë, nëntor 29, 2015 Kosova 16:52

Fotografitë e javës

Postuar më 09.02.2013


Skena të luftimeve të ashpra në Siri, sikurse dhe në Mali, protesta në Tunizi, përgatitjet për Vitin e Gjarprit në Kinë, por edhe fragmente nga jeta e zakonshme, janë vetëm një pjesë e ngjarjeve që janë zënë nga objektivi i fotografëve javën që po lëmë pas.

1

Kinë - Përgatitjet për festimin e vitit të ri hënor (10 shkurt), që këtë vit njihet si Viti i Gjarprit. 

2

 Një vajzë e re me qenin e saj dhe një kalë të vogël vrapon teksa bie borë në Varshavë, Poloni.

3

Balona-shitës në Kabul, Afganistan.

4

 Temperatura jashtëzakonisht të ulëta janë regjistruar në Krasnoyarsk, Rusi.

5

 Foto në brigjet e lumit Niger, Timbuktu, Mali, ku po vazhdon lufta ndërmjet forcave franceze dhe militantëve islamikë. 

6

Një konvoj i ushtrisë franceze në Mali.

7

Anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare, Damask, Siri.

8

 Protestat pas vrasjes së liderit të opozitës në Tunizi, Chokri Belaid. 

9

Pronari i kopshtit zoologjik, Emmanuel Tangco, duke lexuar një libër me gjarpërinjtë e tij në Manila.

10

Modeli i robotit "Rex", i cili do të ekspozohet në Muzeun e Shkencës në Londër dhe studiuesi Bertolt Meyer.

11

Stuhi rëre në Allahabad, Indi.

12

Pamje e Damaskut, Siri, më 6 shkurt 2013...

13

 Francezi Alain Robert ngjitet nëpër ndërtesa në gjithë botën pa pajisje sigurie. 

14

Shkencëtarët britanikë konfirmuan se mbetjet njerëzore që u gjetën disa muaj më parë nën parkingun në Leicester, i përkasin mbretit Richardi III.

15

Ceremonia e hapjes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin "Berlinale", Gjermani. 

16

Një punëtor grumbullon misrin e terur para hedhjes në treg, Lahore, Pakistan.

17

Pëllumbat ndjekin djaloshin në jë park në Almati, Kazakistan.

18

Dimër në Bishkek...

19

Loja e hedhjes lart, lagja Ak-Ordo. 

20

Anije detare kineze dhe tjetra japoneze lundrojnë në detin ku ndodhen ishujt kontestues.Të dyja vendet pretendojnë sovranitetin mbi ishujt që në Kinë njiheni si Diaoyu, ndërsa në Japoni si Senkakuk.