E enjte, nëntor 26, 2015 Kosova 09:44

Multimedia

Video Ku janë afro 3,000 gra Yazidi?

Forcat kurde, të mbështetura nga sulmet ajrore të Shteteve të Bashkuara, kanë çliruar këtë muaj qytetin Sinjar të Irakut nga grupi terrorist i Shtetit Islamik. Por, me gjithë çlirimin e qytetit, popullata e tij Yazidi është e brengosur për fatin e afro 3,000 grave dhe fëmijëve Yazidi...

Video Turqia rrëzon një avion luftarak rus

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka konfirmuar se një avion luftarak rus SU-24 është rrëzuar në Siri, “me sa duket për shkak të granatimeve nga toka”. Zyrtarët ushtarakë kanë thënë se avionët turq F16 e kanë paralajmëruar aeroplanin dhjetë herë, përpara se e kanë rrëzuar. [AP]


JavaScript i juaj ësht^ i ndalur ose keni një version të vjetër të Adobe Flash Player. Merreni versionin e fundit.
i
|| 0:00:00
...  
 
X
 • Kalorësit gjeorgjianë [1906]. Gjeorgjia ka traditë të gjatë të kalorësisë dhe këta dy burra ishin pjesë e një grupi më të madh kalorësish, i cili ishte ftuar për të marrë pjesë në një ngjarje kalorësie në SHBA.  
 • Tre burra malazezë...
 • Një ushtar shqiptar. 
 • Barinj rumunë [1910].
 • Kjo familje gjermane përshkruhet si e ardhur nga Evropa lindore, por nuk ka të dhëna të sakta për prejardhjen e saj.  
 • Një grua ruse me fëmijën e saj. Në kohën kur është bërë fotoja, fëmija ishte 11 muajshe dhe peshonte 25 kilogramë. 
 • Një grua nga Wallachia e Rumanisë, me tre fëmijët e saj. Wallachia është rajon historik dhe gjeografik i Rumanisë, i cili gjendet në veri të lumit Danub dhe në jug të Karpateve Jugore. Një shënim i shkruar me dorë këtë rajon e konsideron si Austri, sepse disa pjesë të këtij rajoni dikur ishin në përbërje të Perandorisë Austro-Hungareze. 
 • Një grua nga Ruthenia [1906]. Shprehja “Ruthenia” përdoret për të përshkruar disa banorë të rajonit ndërkufitar përreth veriut të maleve Karpate, përfshirë këtu edhe Ukrainën perëndimore, Sllovakinë lindore dhe Poloninë jugore. 
 • Romë nga Serbia [1906].
 • Kjo fotografi, mban datën 4 prill 1911, dhe përshkrimin “Djali Hindu”. Nuk është e qartë se prej nga vjen ai. 
 • Wilhelm Schleich, një minator nga Gjermania [1906].
 • Tri gra holandeze.
 • Muzikant rumun...
 • ...dhe një tjetër muzikant italian [1908].
 • Tri gra të reja nga Sllovakia...
 • Një familje marokene...
Video

Video Migrantët protestojnë në kufirin e Maqedonisë

Rreth 1,000 persona të cilësuar si migrantë ekonomikë nga autoritetet maqedonase në Shkup, kanë organizuar një protestë në kufirin e Greqisë dhe Maqedonisë. Protestat në zonën kufitare Gjevgjeli, vijnë pasi zyrtarët maqedonas kanë filluar të refuzojnë hyrjen e migrantëve të cilët nuk janë nga Siria.
Video

Video Marrëveshja e Dejtonit ende gjallë

Kanë kaluar dy dekada që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Dejtonit, e cila i ka dhënë fund luftës në Bosnje dhe Hercegovinë. Radio Evropa e Lirë u ka bërë një vështrim të shkurtër ngjarjeve që kanë qëndruar pas konfliktit më të keq në tokën evropiane qysh nga Lufta e Dytë Botërore.
Fotogaleri

Fotogaleri Fotografitë e javës

Nderime në vende të ndryshme të botës për viktimat e sulmeve në Paris, janë imazhet që përbëjnë pjesën më të madhe të fotogalerisë këtë javë. Por, nuk mungojnë edhe imazhe nga jeta e përditshme në Kiev, Karaçi e Kabul, si edhe ato nga ngjarjet si eskalimi protestave në Prishtinë, dalja e një treni nga shinat në Pakistan, dhe sulmet në Damask.
Video

Video Sulm në një hotel në Mali

Forcat speciale në Mali kanë hyrë në hotel në kryeqytetin Bamako, ku persona të armatosur kanë mbajtur peng dhjetëra njerëz. Persona të armatosur sulmuan hotelin Blu Radisson, duke marrë peng 140 mysafirë dhe 30 të punësuar.
Video

Video Ku është Bosnja sot?

Njëzetenjë nëntori do të shënojë përvjetorin e 20-të të Marrëveshjes së Dejtonit, e cila i ka dhënë fund luftës në Bosnje. Marrëveshja po ashtu ka ndarë vendin në dy entitete. Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë ka biseduar me veteranë të luftës...
Fotogaleri

Fotogaleri Dëmet e protestës në MTI

Protesta e 18 nëntorit e thirrur nga opozita për lirimin e deputetes Donika Kadaj - Bujupi dhe tërheqjen e nënshkrimit të marrëveshje me Serbinë, përfundoi me shumë dëme materiale. Veturat dhe objektet e institucioneve vendore, ishin cak i protestuesve.
Video

Video Situatë e tensionuar në Prishtinë

Protesta e opozitës ka vazhduar edhe në mbrëmje. Gjykata Themelore në Prishtinë ka marrë vendim që deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, të mbetet në paraburgim për 30 ditë.
Fotogaleri

Fotogaleri Përleshje në Sheshin Nënë Tereza në Prishtinë

Njësia speciale e Policisë së Kosovës ka hedhur gaz lotsjellës në drejtim të aktivistëve të partive politike opozitare: Lëvizjes Vetëvendosje, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës, të cilët ishin të mbledhur para Qeverisë së Kosovës në Sheshin Nënë Tereza në Prishtinë.
Video

Video Përshkallëzohet protesta në Prishtinë

Protesta e thirrur nga liderët opozitarë për lirimin e deputetes Donika Kadaj - Bujupi, ka eskaluar me përleshjen mes protestuesve dhe policisë.

Programet Tona