E martë, korrik 28, 2015 Kosova 23:44

Multimedia

Video Vërshime në Pakistan

Ngasësit e makinave në një provincë të Pakistanit, u zhytën në ujë, për shkak të daljes së shtratit nga lumenjtë, pas reshjeve të shumta të shiut. Shumë persona kanë humbur jetën pasi që vërshimet kanë përfshirë shtëpitë.

Video Monumenti i Luftës së Dytë Botërore në Beograd

Mbishkrime me sprej, grafite dhe simbole nacionaliste u vendosën në një monument në Beograd, dedikuar 80,000 viktimave të regjimit nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore. Punëtorët e qytetit menjëherë larguan mbishkrimet.


JavaScript i juaj ësht^ i ndalur ose keni një version të vjetër të Adobe Flash Player. Merreni versionin e fundit.
i
|| 0:00:00
...  
🔇
X
 • Një burrë afgan korr grurë në periferi të Kabulit.
 • Njerëzit duke peshkuar nga një banesë ee braktisur në fshatin Xian, një zonë e lagjeve të varfëra në qendër të Guangzhout, Kinë.
 • Një fëmijë freskohet në një shatërvan në Milano, më 24 korrik. Vala e të nxehtit të madh është përhapur në të gjithë Evropën me temperatura rreth 40 gradë Celsius.
 • Ngasja e motoçikletës nëpër rrebeshin e shiut në Lahore... 
 • Turistët luajnë brenda sferave Zorb, në lumin Vltava, gjatë një mbrëmjeje të nxehtë vere, në Pragë.
 • Kultivimi i orizit nga punëtorët në një fushë të përmbytur në Faisalabad, Pakistan. 
 • Anijea Soyuz TMA-17M,duke bartur anëtarët e ekuipazhit për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës lë një gjurmë nëpër qiell gjatë nisjes nga Cosmodrome Baikonur në Kazakistan. 
 • Emigrantët përpiqen të hipin në trenin për në Serbi, në qytetin e Gjevgjelisë në kufirin maqedonas-grek.
 • Fëmijët refugjatë nga Afganistani, luajnë me ujë në një kamp të improvizuar të refugjatëve në një park në Athinë.
 • Komediani britanik, Lee Nelson (nuk vërehet në foto), i hedh kartëmonedha presidentit të FIFA-s, Sepp Blatter, në një konferencë shtypi, pas takimit të Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s, në selinë e saj në Cyrih. Në një kongres të posaçëm që do të mbahet më 26 shkurt në Cyrih, do të votohet për një president të ri, për të zëvendësuar Blaterin.
 • Ushtarët gjeorgjianë sulmojnë një ndërtesë gjatë një stërvitjeje të përbashkët ushtarake me ushtarët e NATO-s, në bazën ushtarake Vaziani, jashtë Tbilisit.
 • Një çift është prekur nga gazi lotsjellës i përdorur nga policia për të shpërndarë demonstruesit në qendër të Stambollit. Policia në Stamboll hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji, kur një demonstratë nga protestuesit që fajësojnë qeverinë për një bombë të dyshuar vetëvrasëse të Shtetit Islamik, u bë e dhunshme. 
 • Burrat peshkojnë pranë anijes së përmbytur në bazën e Flotës ruse në Baltiysk, rajoni Kaliningrad. 
 • Një i ri, emigrant, duke fjetur në sheshin Omonia në qendër të Athinës.
 • Një grua e moshuar zgjidh një fjalëkryq derisa qëndron nën hije për t'i ikur valës së të nxehtit që ka përfshirë Kievin. 
 • Migrantët në një tren të mbingarkuar përpiqen për të marrë ujin, që u ofrohet nga dritaret, në stacionin hekurudhor të Gjevgjelisë, në Maqedoni, pranë kufirit me Greqinë.
Fotogaleri

Fotogaleri Fotografitë e javës

Vala e të nxehtit që ka përfshirë Evropën; turmat e migrantëve të ardhur nga Lindja nëpër Greqi e Maqedoni, për të kaluar në shtetet e BE-së; dhuna në protestat e mbajtura në Turqi pas sulmit vetëvrasës që la rreth 30 të vrarë dhe rreth 100 të plagosur, janë vetëm disa nga ngjarjet e javës që po lëmë pas, prej nga Radio Evropa e Lirë sjell fotografitë më të veçanta.
Video

Video Vrapimi i demave në Pakistan

Në veri-perëndim të Pakistanit, tradita e vjetër e vrapimit të demave është duke vazhduar ende. Demat me sy të mbyllur kanë 8 minuta për të garuar rreth një qarku. Demi që bën më së shumti rrethrrotullime, është fitues.
Video

Video Piktura shekullore në Gjeorgji

Një pikturë e vlefshme e një prej artistëve më të njohur të Gjeorgjisë, është shfaqur në kryeqytetin e Gjeorgjisë për herë të parë pas gati një shekulli. Piktura e titulluar "Mali arsenal gjatë natës", i është dhënë një pronari privat në vitet e 50-ta, nga lidershipi sovjetik i Gjeorgjisë.
Video

Video Liderët e Bosnjes vizitojnë Serbinë

Tre anëtarët e presidencës së Bosnje Hercegovinës, kanë arritur në Beograd më 22 korrik, me ftesën e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiq. Vizita është parë si një gjest mjaft i mirë, pas sulmit me gurë nga turma që iu bë kryeministrit serb në përvjetorin e Srebrenicës.
Video

Video Intervista e John Kerry

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, ka thënë se sanksionet ndërkombëtare për Iranin, mund të fillojnë të hiqen gjashtë muaj nga tani. Kerry, sugjeroi se e ardhmja e marrëveshjes duhet të bëhet e qartë shumë shpejtë.
Video

Video "Kodra e Grave" në Kabul

Një grup i grave afgane kanë formuar një komunitet unik, në majë të një kodre në Kabul. I njohur si "Kodra e Grave", komuniteti i grave po then stereotipet në një vend të dominuar nga meshkujt - duke punuar për mbijetesë si dhe duke ndërtuar shtëpitë e tyre.
Video

Video Nga Serbia për në Evropë

Derisa Hungaria ka filluar punimet në krijimin e murit që ndalon hyrjen e migrantëve në kufirin e tyre, shteti fqinj Serbia po përballet me vështirësi në ndalimin e turmës së madhe të migrantëve që po kalojnë nëpër këtë vend. Në Preshevë vullnetarët po ofrojnë ndihmë ndaj migrantëve.
Fotogaleri

Fotogaleri Fotografitë e javës

Radio Evropa e Lirë edhe këtë javë sjell fotografitë më të veçanta nga ngjarjet që kanë shënuar javën që po lëmë pas. Ndër ngjarjet kryesore ishin përgatitjet për shënimin e festës myslimane Fitër Bajramit, por edhe ngjarje tjera.
Fotogaleri

Fotogaleri Pamjet e rrëzimit të aeroplanit MH17

Para një viti, më 17 korrik, 2014, aeroplani MH17 me udhëtarë nga Malajzia, ishte qëlluar nga forcat rebele në lindje të Ukrainës, duke lënë të vrarë 298 persona dhe stafin. Fotografi Petr Shelomovskiy ka dokumentuar këtë fatkeqësi, duke e përcjellur këtë tragjedi edhe pas ngjarjes.
Fotogaleri

Fotogaleri Peshkaqenët në Vardar

Në lumin Vardar të Shkupit të enjten janë parë disa pamje të peshkaqenëve. Bëhet fjalë për një instilacion artistik. Në qytetin e Shkupit askush nuk e dinte se kush kishte marrë nismën për këtë instilacion, duke thënë se ata janë përgjegjës vetëm për mirëmbajtjen dhe pastrimin e lumit.

Programet Tona