Ndërlidhjet

TOKIO


Shinzo Abe është zgjedhur kryeministër i ri i Japonisë. Ai do të zëvendësojë Junichiro Koizumin, i cili qëndrojë në pushtet për më shumë se 5 vjet.
52 vjeçari Shinzo Abe, është kryeministri më i ri japonez që nga Lufta e Dytë Botërore.
Abe, angazhohet për lidhje të ngushta me Uashingtonin dhe për një rol më të madh të Japonisë në çështjet ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG