Ndërlidhjet

MINSK


Autoritetet italiane e kthyen një bonjake 10-vjeçare nga Bellorusia, rasti i së cilës e ndau Italinë dhe i tensionoi marrëdhëniet mes dy vendeve.
Çifti italian, te i cili vajza qe vendosur për të katërtën verë me radhë, refuzoi ta kthejë atë duke thënë se ajo është abuzuar në një jetimore afër kryeqytetit Minsk.
Ata e fshehën fëmijën, por policia e zbuloi të premten dhe e ktheu në Bellorusi.
Vajza ishte një nga qindra fëmijët bellorusë që trajtohen dhe pushojnë jashtë, në kuadër të programit për fëmijët me pasoja nga katastrofa bërthamore në Çernobil, e cila ndodhi 20 vjet më parë.
XS
SM
MD
LG