Ndërlidhjet

ANKARA


Shefi i shtatmadhorisë së armatës turke ka hedhur poshtë armëpushimin e njëanshëm që më 30 shtator e shpalli Partia Punëtore e Kurdistanit.
Gjenerali Yasar Buyukanit tha se ushtria turke do të vazhdojë luftën kundër terrorizmit.
Problemi me kurdët do të jetë temë e takimit të sotëm në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet presidentit George Bush dhe kryeministrit Recep Tayyip Erdogan.
Ky i fundit pritet të kërkojë nga presidenti amerikan të bëjë më shumë për të goditur kryengritësit kurdë në veri të Irakut, prej nga sipas Ankarasë, ata përgatisin sulme brenda Turqisë.
Turqia për disa dhjetëvjeçarë ka probleme me pakicën kurde në vend.
XS
SM
MD
LG