Ndërlidhjet

BEOGRAD


Në Beograd filloi gjykimi kundër 8 ish policëve serbë të akuzuar për vrasjen e 48 shqiptarëve civilë në Suharekë, në mars të vitit 1999.
Në mesin e viktimave ishin 14 fëmijë, dy foshnja, një grua shtatzënë dhe një e moshuar 100 vjeçare. Trupat e tyre u gjetënr në një varrezë masive afër Beogradit në vitin 2001.
Në mesin e të akuzuarve janë Radosllav Mitroviç, komandant i forcave speciale serbe në Kosovë gjatë luftës dhe Radojko Repanoviç, ish komandant i policisë së Suharekës.
XS
SM
MD
LG