Ndërlidhjet

SARAJEVË


Rezultatet preliminare tregojnë se votuesit në Bosnjë kanë zgjedhur liderë, që kanë qëndrime të kundërta për ardhmërinë e vendit pas përfundimit të mbikqyrjes ndërkombëtare vitin e ardhshëm.
Boshnjaku Haris Silajxhiq, serbi Nebojsha Radmanoviq dhe kroati Ivo Miro Joviç prijnë në garën për presidencën tre-anëtarëshe.
Silajxhiq dëshiron ta unifikojë Bosnjen, ndërsa shefi i partisë së Radmanoviqit ka propozuar të mbahet referendum për shkëputjen e territoreve serbe.
XS
SM
MD
LG