Ndërlidhjet

PRAGË


Rusia dhe Korea e Jugut thanë se është e papranueshme që Korea Veriore të bëjë prova të armëve bërthamore. Pas bisedës telefonike të ministrave të Jashtëm koreano-veriore, Ki- Moon dhe atij rus Sergei Lavrov, u tha se "provat bërthamore vetëm sa do ta përkeqësonin dhe komplikonin rifillimin e bisedimeve gjashtë palëshe.
Kreu i Kombeve të Bashkuara i ka tërhequr vëmendjen Koresë së Veriut se do të përballet me dënim ndërkombëtar dhe dobësim të sigurisë së vet, nëse bën prova bërthamore.
XS
SM
MD
LG