Ndërlidhjet

SEUL


Koreja e Jugut ka mbështetur kërkesën e Kombeve të Bashkuara që Koreja e Veriut të heqë dorë nga planet për prova bërthamore.
Ambasadori japonez në KB, vendi i të cilit ka dhe kryesinë e rradhës të Këshillit të Sigurimit, tha se Pheniani do ketë pasoja të rënda po nuk mori parasysh kërkesat e bashkësisë ndërkombëtare.
"Nëse megjithë thirrjet e ndërkombëtarëve Koreja e Veriut i zhvillon provat bërthamore, atëherë do ndodhë ajo që është paraparë në deklaratën e Këshillit të Sigurimit", tha ambasadori japonez Kenzo Oshima.
XS
SM
MD
LG