Ndërlidhjet

PEKIN


Kina dhe Japonia kanë shprehur sot 'shqetësim të thellë' rreth krizës bërthamore të Koresë së Veriut. Presidenti kinez Hu Jintao dhe kryeminsitri japonez Shinzo Abe premtuan bashkëpunim më të ngusht me qëllim që ta shtyejn Phenianin të heqë dorë nga provat bërthamore.
Javën e kaluar Korea e Veriut njoftoi se do të bëjë provat e armëve bërthamore, gjë që nxiti reagime të shumta.
Ndryshe, agjencitë e lajmeve njoftojnë se Japonia mund t'i fuqizojë sanksionet ekzistuese financiare ndaj Koresë së Veriut, nëse kjo e fundit bënë prova bërthamore.
XS
SM
MD
LG