Ndërlidhjet

SIDNEY


Një raport i ri konkludon se rritja e temperaturave dhe nivelit të detrave mund të shkatërrojë shumë ekonomi në Azi, të zhvendosë miliona njerëz dhe të rritë rrezikun nga sëmundjet infektive.
Organizata australiane për Kërkime Shkencore dhe Industriale, parashikon se temperaturat globale do të rriten për 2 gradë Celzius deri në 2030, veçanërisht në Pakistan, Indi dhe Kinë.
Organizata thotë se "ka pak vend për optimizëm", përderisa qeveritë e Azisë dhe Paqësorit nuk i kufizojnë emisionin e dioksid karbonit.
XS
SM
MD
LG