Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush paralajmroi sot se Korea e Veriut mund të ballafaqohet me pasoja serioze për deklarimet e provave të armëve bërthamore.
"Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara në diplomaci. SHBA-të poashtu rezervojnë të gjitha opsionet për t'i mbrojtur miqtë dhe interesat e veta në rajon kundër kërcënimeve të Koresë Veriore. Pra, në përgjigjje të provokimit të Koresë së Veriut, ne do ta shtojmë bashkëpunimin mbrojtës me aleatët tanë", tha Bush.
Ndërsa kreu i OKB-së Kofi Annan ftoi Phenianin që mos ta përshkallëzojë gjendjen më tutje.
XS
SM
MD
LG