Ndërlidhjet

TEHERAN/JERUSALEM


Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejad tha sot se nuk ka asnjë arsye që Izraeli të ekzistoj dhe parashikoi se ky vend së shpejti do të zhduket. Ai këto komente i bëri në të ashtuquajturën Ditë të Jerusalemit, në të cilën mbahen demonstrata anti izraelite. Mbrëmë vonë, kryeministri izraelit, Ehud Olmert ka tërhequr vërejtjen se Irani do të duhet të paguaj çmim nëse nuk tërhiqet nga ambicjet e tij bërthamore. Agjencitë e lajmeve raportojnë se zoti Olmert nuk është kërcënuar në mënyrë specifike që programin bërthmor të Iranit do ta dëmtoj me sulme ushtarake.
XS
SM
MD
LG