Ndërlidhjet

BAGDAD


Agjencitë e lajmeve njoftuan se milicitë besnike ndaj klerikut radikal shiit Moqtada al-Sadr i kanë lënë pozicionet e tyre në qytetin jugor irakian Amarah pas negocimit të armëpushimit.
Rreth 300 deri 800 pjesëtarë të milicisë, u vërsulën në mëngjes dhe morën kontrollin në disa pjesë të qytetit, përfshirë 3 stacionet e policisë që i hodhën në erë.
Dëshmitarët dhe burime mjekësore thanë se të paktën 18 njerëz u vranë dhe mbi 100 u plagosën gjatë përleshjeve të milicisë dhe forcave policore.
Në muajin gusht, Britania ia ktheu kontrollin e qytetit Amarah forcave irakiane.
XS
SM
MD
LG