Ndërlidhjet

TEHERAN/JERUSALEM


Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejad tha se nuk ka asnjë arsye që Izraeli të ekzistojë dhe parashikoi se ky vend së shpejti do të zhduket. Ai i bëri këto komente në të ashtuquajturën Ditë të Jerusalemit, në të cilën mbahen demonstrata anti izraelite.
Mbrëmë kryeministri izraelit, Ehud Olmert tërhoqi vërejtjen se Irani do të duhet të paguajë çmimin nëse nuk tërhiqet nga ambicjet e tij bërthamore. Agjencitë e lajmeve raportojnë se Olmert nuk është kërcënuar në mënyrë specifike nëse programin bërthamor të Iranit do ta dëmtojë me sulme ushtarake.
XS
SM
MD
LG