Ndërlidhjet

RIAD


Klerikët shiitë dhe sunitë janë dakorduar rreth një dokumenti, i cili bën thirrje për t'i dhënë fund dhunës sektare. Deklarata u lëshua mbrëmë në një takim në qytetin e shenjtë mysliman të Mekës.
Takimi u mbajt në kohën e përleshjeve të policisë dhe forcave policore në qytetin jugor irakian Amarah. Sot gjendja në Amarah raportohet e qetë, pasi dje milicitë shiite morën kontrollin në disa pjesë të qytetit.
Luftimet ndërmjet policisë dhe milicive besnike ndaj klerikut radikal shiit Muqtada al-Sadr lanë të paktën 18 të vrarë dhe rreth 100 të plagosur.
XS
SM
MD
LG