Ndërlidhjet

PEKIN


Kina dhe Franca nënshkruan sot 14 marrëveshje ekonomike. Në marrëveshje përfshihet bashkëpunimi në fusha të ndryshme si mjekësi dhe marrëveshje rreth energjisë bërthamore. Marrëveshjet u nënshkruan nga presidenti i Kinës Hu Jintao dhe homologu i tij francez Jasques Chirak. Në konferencën e përbashkët, Chirak dhe Jintao shprehën shqetësim për provën bërthamore të Koresë së Veriut duke thënë se problemet e tilla duhet zgjidhur me mjete diplomatike.
XS
SM
MD
LG