Ndërlidhjet

STRASBURG


Lideri opozitar në Bjellorusi Alyaksander Milinkevich është nderuar me çmimin Sakharov për të drejtat e njeriut, që e ndan Bashkimi Evropian.
"Natyrisht është nder dhe fat ta fitosh çmimin Sakharov, por sinqerisht nuk e pranoj këtë çmim si personal, ngase u takon mijëra demonstruesve për inkurajimin dhe dëshirën e tyre për një Bjellorusi të dinjitetshme. Ky çmim është përkrahja më e fuqishme morale për forcat demokratike", tha Milinkevich.
XS
SM
MD
LG