Ndërlidhjet

BEOGRAD


Në orën 20 në Serbi u mbyllën vendvotimet për referendumin për Kushtetutën e re. Deri në orën 19, kishin dalë 50% të votuesve të regjistruar, ka kumtuar organizata CESID. Kjo përqindje e daljes së votuesve ishte e domosdoshme që referendumi të kishte sukses. Por, Zoran Luçiq, nga kjo organizatë, nuk u shpreh lidhur me rezultatet eventuale të votimit. Siç raportojnë agjencitë e lajmeve, derisa vendvotimet po i afroheshin mbylljes, Partia Liberale në opozitë njoftoi për "vjedhje masive", pasi individët votonin nga disa herë dhe pa dokumente personale. Në Kushtetutën e re për Kosovën thuhet se është pjesë e pandashme e Serbisë. Shqiptarët në Luginën e Preshevës e bojkotuan referendumin. Referendumi u mbajt edhe në vendbanimet serbe në Kosovë. Sipas CESID-it, dalja e serbëve të Kosovës ishte mbi 80% e zgjedhësve të regjistruar.
XS
SM
MD
LG