Ndërlidhjet

BEOGRAD


Sipas rezultateve preliminare, për Kushtetutën e re të Serbisë kanë votuar 52.31% e votuesve. Votimin në favor të Kushtetutës e mirëpriti kryeministri, Vojisllav Koshtunica.
"Me Kushtetutë Serbia është më e fort. Kushtetuta mbron tërësinë territoriale dhe deklaron se Serbia është vend demokratik dhe ligjor, dhe sipas të drejtës ndërkombëtare Kosova është pjesë e Serbisë", tha Koshtunica.
Ndërsa presidenti serb Boris Tadiç tha se aprovimi i Kushtetutës do ta çoi Serbinë drejt një të ardhme më të mirë.
XS
SM
MD
LG